Трговиште (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Трговиште,
Бугарија Бугарија

Трговиште

Област

Трговишка

Општина

Трговиште

Население

36.969
(според 2011[1])

Регистарска ознака

Т (BG)
Градоначалник Дарин Димитров
Надморска височина 170 м
Портал http://www.targovishte.bg/
Координати: 43° 15′ С, 26° 35′ И

Трговиште (бугарски: Търговище) е град во Бугарија. Се наоѓа на 339 км. од Софија, 41 км. западно од Шумен, 25 km северозападно од Велики Преслав и на 100 km североисточно од Велико Трново и е административен центар на Трговишка област.

Археолошките наоди покажуваат дека култура на овие подрачја имало уште во бронзено-камената епоха (халколит) - 400-500 г. пр. н. е. Краj градот се откриени остатоци од тракиски населби (V-ІІІ век пр.н.е.), населба од римско време (ІІ-ІV век од н.е.), населба и тврдина од рановизантиската епоха (V-VІ век). Пронајдени се остатоци од населба од Првата бугарска држава, и град и тврдина од Втората бугарска држава.


Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]