Момчилград

Координати: 41°31′47″N 25°24′23″E / 41.529703° СГШ; 25.406391° ИГД / 41.529703; 25.406391
Од Википедија — слободната енциклопедија
Момчилград
Момчилград
град
Поглед на црквата „Свети цар Борис“ во градот
Поглед на црквата „Свети цар Борис“ во градот
Момчилград is located in Бугарија
Момчилград
Момчилград
Местоположба на Момчилград во Бугарија
Координати: 41°31′47″N 25°24′23″E / 41.529703° СГШ; 25.406391° ИГД / 41.529703; 25.406391
ЗемјаБугарија
ОбластКрџали
ОпштинаМомчилград
Управа
 • ГрадоначалникИлкнур Мјумјун (ДПС)
Површина
 • Вкупна16,2 км2 (6,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000452000000452 м
Население (2022)
 • Вкупно9,235
 • Густина570/км2 (1,500/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код6800
Повик. бр.+359 03631
Мреж. местоmomchilgrad.bg

Момчилград (бугарски: Момчилград) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Момчилград во Крџалиската Област. Има население од 9.235 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот е сместен во источните Родопи. Се наоѓа на 13 километри југоисточно од регионалниот центар на Крџали, na 38 км од граничниот премин Маказа на границата со Грција.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата настанала во средниот век под името Местанли. На почетокот на 19 век веке била центар на каза. Во 1912 година, за време на Балканската војна, градот бил припоен кон Бугарија, а во 1934 година бил преименуван во Момчилград.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]