Крџали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Општината

Крџали

Бугарија Бугарија

Површина ? 2
Население 42.744[1]
Регистарска ознака К (BG)
Административна поделба Крџалиска област
Градоначалник Хасан Азис
Надморска висина 275 m
Веб страна www.kardjali.bg
Координати: 41° 39′ С, 25° 22′ И

Kurdzhali location in Bulgaria.png

Крџали (бугарски: Кърджали) е град во Jужна Бугарија. Тоа е административен центар на Крџалиската област. Градот се ноаѓа во источниот дел на планината Родопи, на брегoт на реката Арда. Крџали се ноаѓа на околу 15 km од античкиот град Перперикон. Во градот живее бројно турско население.

Историjа[уреди | уреди извор]

Месна легенда вели дека градот го носи името на Крџи Али, коj што после многу години на воени подвизи станал проповедник. После неговата смрт неговите следбеници основале населено место во близината на неговиот гроб. [1] Иститот гроб е отворен во 20-те години на 20 век, но тој бил празен. Археолозите сметаат дека тоа бил симболичен гроб.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]