Разград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разград
Разград
град
Поглед на Разград
Знаме на РазградГрб на Разград
Разград is located in Бугарија
Разград
Разград
Местоположба на Разград во Бугарија
Координати: 43°32′27.22″N 26°31′43.75″E / 43.5408944° СГШ; 26.5288194° ИГД / 43.5408944; 26.5288194Координати: 43°32′27.22″N 26°31′43.75″E / 43.5408944° СГШ; 26.5288194° ИГД / 43.5408944; 26.5288194
ЗемјаБугарија
ОбластРазград
ОпштинаРазград
Управа
 • ГрадоначалникДенчо Бојаџиев (БСП)
Површина
 • Вкупна92,85 км2 (35,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000270000000270 м
Население (2022)
 • Вкупно32,917[1]
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.(+359) 84
Мреж. местоrazgrad.bg

Разград (бугарски: Разград) — град во североисточниот дел на Бугарија. Сместен е во долината на реката Бели Лом. Градот е административен центар на истоимената општина и на Разградска област. Во средновековието се нарекувал Хрсград, по името на словенскиот бог Хрс. Во градот се наоѓа џамиjaта “Ибрахим паша” (1616) и саат кулата (негов симбол). Во Разград живее бројно турско население.

Археолошкиот резерват “Абритус” е со териториja од 1000 дка и е споменик на културата. Местото е од римската епоха (I-IV в.). Проучувани се некрополата со гробови од II-IV в., тврдината од III в., темели на згради и др. Од времето на император Дериj Траjан се и 835-те (4 кг) златни монети од V век, откриени во тврдината. Се наоѓат во историскиот музеj во Разград.

Според пописот од 2022 година, во градот живеале 32,917[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население на Бугарија по градови“. Архивирано од изворникот на 2011-04-08. Посетено на 2011-04-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]