Прејди на содржината

Велики Преслав

Координати: 43°10′0″N 26°49′1.2″E / 43.16667° СГШ; 26.817000° ИГД / 43.16667; 26.817000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Преслав
Велики Преслав
Поглед на Велики Преслав
Држава Бугарија
ОбластШумен
Надм. вис.&1000000000000009200000092 м
Население (2009-12-31)[1][2][3]
 • Градско8,951
 • Градскo14.960
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број9850
Повик. бр.0538

Велики Преслав (бугарски: Велики Преслав) е град во источна Бугарија и претставува административен центар на општина Велики Преслав. До 1993 година се вика Преслав и во историјата е познат како втора престолнина на Бугарија меѓу 893-972 г. Во градот се наоѓа археолошки музеј и тврдина. Особено голем процвет достигнува во времето на ханот Омуртаг како воен лагер со гарнизон.

Денес градот брои околу 9.000 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Царот Симеон Велики ја преместил престолнината од Плиска во Преслав. Во градот настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината била направена по урнек на Цариград. Од Плиска во Преслав била преместена и Преславската книжевна школа.

Личности поврзани со Преслав[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) Bulgarian National Statistical Institute – Bulgarian towns in 2009 Архивирано на 13 ноември 2010 г.
  2. (англиски) „WorldCityPopulation“
  3. „„pop-stat.mashke.org".

Надворешни врски[уреди | уреди извор]