Велики Преслав

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Втората бугарска престолнина

Велики Преслав

Бугарија Бугарија

Население 10 064
(според 2006)
Површина ? 2
Регистарска ознака H (BG)
Административна поделба Шуменска област
Градоначалник Димо Бодуров
Веб страна domino.bg
Надморска висина 92 m
Координати: 43° 10′ С, 26° 49′ И

Veliki Preslav location in Bulgaria.png

Велики Преслав (бугарски: Велики Преслав) е град во источна Бугарија и претставува административен центар на општина Велики Преслав. До 1993 година се вика Преслав и во историјата е познат како втора престолнина на Бугарија меѓу 893-972 г. Во градот се наоѓа археолошки музеј и тврдина. Особено голем процвет достигнува во времето на ханот Омуртаг како воен лагер со гарнизон.

Денес градот брои околу 9.000 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Царот Симеон Велики ја преместил престолнината од Плиска во Преслав. Во градот настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината била направена по урнек на Константинопол. Од Плиска во Преслав била преместена и Преславската книжевна школа.

Личности поврзани со Преслав[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]