Асеновград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Асеновград,
Бугарија Бугарија

Асеновград

Асеновград

Област

Пловдивска

Општина

Асеновград

Население

60 270
(според 2006)

Регистарска ознака

РВ (BG)
Градоначалник Христо Грудев (ГЕРБ)
Надморска височина 269 м
Портал http://www.assenovgrad.com/
Координати: 42° 1′ С, 24° 52′ И

Асеновград (бугарски: Асеновград) е наследник на античкиот Стенимахос (грчки јазик:Στενήμαχος). Градот првпат се споменува 700 години пред новата ера. На 2 км јужно од градот се наоѓа средновековната Асенова тврдина на бугарскиот цар Јован Асен II.

Галерија[уреди | уреди извор]