Асеновград

Координати: 42°0′29.47″N 24°52′38.26″E / 42.0081861° СГШ; 24.8772944° ИГД / 42.0081861; 24.8772944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Асеновград
Асеновград
град
Улица во Асеновград
Улица во Асеновград
Асеновград is located in Бугарија
Асеновград
Асеновград
Местоположба на Асеновград во Бугарија
Координати: 42°0′29.47″N 24°52′38.26″E / 42.0081861° СГШ; 24.8772944° ИГД / 42.0081861; 24.8772944
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаАсеновград
Управа
 • ГрадоначалникХристо Грудев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна78,01 км2 (30,12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000269000000269 м
Население (2022)
 • Вкупно51,601
 • Густина660/км2 (1,700/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4230
Повик. бр.+359 0331
Мреж. местоasenovgrad.bg

Асеновград (бугарски: Асеновград) — град во Јужна Бугарија, административен центар на општината Асеновград во Пловдивската Област. Има население од околу 51.601 жители (2022).[1]

Асеновград е наследник на античкиот Стенимахос (грчки јазик:Στενήμαχος). Градот првпат се споменува 700 години пред новата ера. На 2 км јужно од градот се наоѓа средновековната Асенова тврдина на бугарскиот цар Иван Асен II.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во клисурата на реката Асеница, на нејзиниот излез од Родопите кон Горнотракиската Низина. Поради оваа причина, општината Асеновград формира природна врска помеѓу Централна Бугарија, Централните Родопи и Белото Море. Оддалечен е на 19 километри од регионалниот центар Пловдив и 167 км од главниот град Софија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]