Севлиево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Севлиево
Севлиево
град
Централниот плоштад со Статуата на слободата
Централниот плоштад со Статуата на слободата
Грб на Севлиево
Севлиево is located in Бугарија
Севлиево
Севлиево
Местоположба на Севлиево во Бугарија
Координати: 43°1′14.66″N 25°5′40.09″E / 43.0207389° СГШ; 25.0944694° ИГД / 43.0207389; 25.0944694Координати: 43°1′14.66″N 25°5′40.09″E / 43.0207389° СГШ; 25.0944694° ИГД / 43.0207389; 25.0944694
ЗемјаБугарија
ОбластГаброво
ОпштинаСевлиево
Управа
 • ГрадоначалникИван Иванов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна41,24 км2 (15,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000230000000230 м
Население (2022)
 • Вкупно22.382
 • Густина540/км2 (1,400/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5400
Повик. бр.+359 0675
Мреж. местоsevlievo.bg

Севлиево (бугарски: Севлиево) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Севлиево во Габровската Област. Има население од околу 22.382 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот е сместен во подножјето на Стара Планина во Централна Северна Бугарија, блиску до географскиот центар на земјата. Се наоѓа на 28 километри северозападно од регионалниот центар Габрово.

Познат е заради деловните вложувања во регионот. Тој е индустриски центар и втор по големина град во Габровската Област.

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]