Враца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поглед на Враца

Враца

Бугарија Бугарија


Население 60.482[1]
Површина ? 2
Регистарска ознака ВР (BG)
Административна поделба Врачанска област
Веб страна www.vratza.bg
Градоначалник Титју Младенов (ГЕРБ)
Надморска висина 344 m
Координати: 43° 12′ С, 33° 45′ И

Vratsa location in Bulgaria.png

Враца (бугарски: Враца) е најголемиот град во Врачанска област, Бугарија со 60.482 жители. Се наоѓа во северозападниот дел на земјата. Градот е сместен во подножјето на Стара планина. Во Враца се наоѓа и археолошки музеј во кој се изложени едни од најстарите откриени златни предмети на Tраките.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]