Перник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Перник

Грб на град Перник Перник

Бугарија Бугарија

Население 81.052[1]
Површина
Административна поделба Перничка област
Регистарска ознака PK (BG)
Веб страна www.pernik.bg
Градоначалник Росица Jанакиева (БСП)
Надморска висина 756 m
Координати: 42° 36′ С, 23° 2′ И

Pernik location in Bulgaria.png


Перник (бугарски: Перник) е град во jугозападниот дел на Бугарија, близу до Софија и Ќустендил и е административен центар на Перничка област. Градот е сместен на двата брега на река Струма, во Струмската Котлина, меѓу планините Витоша и Љулин и планинскиот рид Голо Брдо.

Низ градот Перник минува транспортниот коридор 4, европскиот пат E79 и железничка линиja мегу Источна Европа и Грција. Од IV век градот се споменува како тврдина на Траките. Античките Асклепиј и Хигиjа са почитувани во регионот заради многуте минерални извори. Прабугарите го населуваат укрепеното место и во проломот на Струма ја создаваат големата бугарска тврдина Перник. Во ХI в. градот бил доста добро утврден и претставувал значаен военоадминистративен и трговски центар на Бугарија, крепост против Византиjците и главен град на легендарниот воjвода Кракра Пернишки, за време на Првата бугарска држава.

Личности[уреди | уреди извор]

Галериja[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]