Перник

Координати: 42°35′59.38″N 23°1′50.9″E / 42.5998278° СГШ; 23.030806° ИГД / 42.5998278; 23.030806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Перник
Перник
град
Изглед кон Рударската дирекциja
Изглед кон Рударската дирекциja
Перник is located in Бугарија
Перник
Перник
Местоположба на Перник во Бугарија
Координати: 42°35′59.38″N 23°1′50.9″E / 42.5998278° СГШ; 23.030806° ИГД / 42.5998278; 23.030806
ЗемјаБугарија
ОбластПерник
ОпштинаПерник
Управа
 • ГрадоначалникСтанислав Владимиров (Движење за просперитет на Перник)
Површина
 • Вкупна72,289 км2 (27,911 ми2)
Надм. вис.&10000000000000710000000710 м
Население
 • Вкупно74,066
 • Густина1,000/км2 (2,700/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2300
Повик. бр.+359 076
Мреж. местоpernik.bg

Перник (бугарски: Перник) е град во Западна Бугарија, административен центар на општината Перник во Перничката Област. Има население од околу 74.066 жители (2022).[1] Градот е сместен на двата брега на реката Струма, во Струмската Котлина, меѓу планините Витоша и Љулин и планинскиот рид Голо Брдо.

Низ градот Перник минува транспортниот коридор 4, европскиот пат E79 и железничка линиja мегу Источна Европа и Грција. Од IV век градот се споменува како тврдина на Траките. Античките Асклепиј и Хигиjа се почитувани во регионот заради многуте минерални извори.

Прабугарите го населуваат укрепеното место и во проломот на Струма ја создаваат големата бугарска тврдина Перник. Во ХI в. градот бил доста добро утврден и претставувал значаен военоадминистративен и трговски центар на Бугарија, крепост против Византиjците и главен град на легендарниот воjвода Кракра Пернишки, за време на Првата бугарска држава.

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]