Велинград

Координати: 42°1′39.21″N 23°59′28.55″E / 42.0275583° СГШ; 23.9912639° ИГД / 42.0275583; 23.9912639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велинград
Велинград
град
Зградата на општината
Зградата на општината
Велинград is located in Бугарија
Велинград
Велинград
Местоположба на Велинград во Бугарија
Координати: 42°1′39.21″N 23°59′28.55″E / 42.0275583° СГШ; 23.9912639° ИГД / 42.0275583; 23.9912639
ЗемјаБугарија
ОбластПазарџик
ОпштинаВелинград
Управа
 • ГрадоначалникКостадин Коев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна124,955 км2 (48,245 ми2)
Надм. вис.&10000000000000777000000777 м
Население (2022)
 • Вкупно24,102
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4600
Повик. бр.+359 0359
Мреж. местоm.velingrad.bg

Велинград (бугарски: Велинград) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Велинград во Пазарџичка Област. Има население од околу 24.102 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Велинград е сместен во Чепинската Котлина во Западните Родопи, на 48 км од Пазарџик, на 80 км од Пловдив, и на 134 од главниот град Софија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]