Велинград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Грб на град Велинград Велинград

Бугарија Бугарија

Население 27 066
(според 2006)
Површина ? 2
Регистарска ознака РА (BG)
Административна поделба Пазарџичка област
Градоначалник Иван Лебанов
Мрежно место www.velingrad.bg
Надморска висина 777 m
Координати: 42° 1′ С, 24° 0′ И

Velingrad location in Bulgaria.png

Велинград (бугарски: Велинград) — град и седиште на општина во јужна Бугарија. Градот се наоѓа во Пазарџичката област, каде е втор по големина град во областа, веднаш по Пазарџик. Велинград е сместен во Чепинската котлина (Западни Родопи), на 48 км од Пазарџик, на 80 км од Пловдив, и на 134 од Софија.