Видин

Координати: 44°00′N 22°52′E / 44.000° СГШ; 22.867° ИГД / 44.000; 22.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Видин
Видин
град
Видин
Грб на Видин
ЗемјаБугарија
ОбластВидин
Управа
 • ГрадоначалникЦветан Ценков
Површина
 • град63,218 км2 (24,409 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003400000034 м
Население (2021)[1]
 • град40,422
 • Густина0,00.064/км2 (0,0.017/ми2)
 • Градскo50,274
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.3700
Повик. бр.094
Мреж. местоvidin.bg

Видин (бугарски: Видин) — град во северозападниот дел на Бугарија, административен центар на Видинската област. Тој е град-пристаниште на бреговите на Дунав со тврдина и има 47.138 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Видин е град со древна историја. Наследник е на древното келтско селиште Дунониja каде што Римjаните потоа изградиле град-тврдина со името Бонониja, коjшто Бугарите го нарекле Б’дин (Бъдин), а потоа Видин. По римското време, тој е едeн од главните градови на провинциjaта Горна Мезиja (Северозападна Бугарија и Источна Србија).

При Второто Бугарско Царство, цар Јован Страцимир го избира Видин за главниот град на Б’динското (Видинското) царство. Тоа постои само 32 години – од 1364 до 1396, кога и тој крај на Бугарија е поробен од Турците. На 16 октомври 1689 австриjската армиjа на Хабсбуршката монархиjа ослободува Видин од турското иго, но подоцна Турците се враќат во градот. Во 1848, Видинци се дигаат против Турците.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по области, общини, местоживеене и пол | Национален статистически институт“. nsi.bg.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]