Географија на Молдавија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати :47°00′N 29°00′E / 47.000° СГШ; 29.000° ИГД / 47.000; 29.000

Местоположба[уреди | уреди извор]

Молдавија е држава во Источна Европа. Се протега должината на Бесарабија.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 33 843 км2, и според тоа се наоѓа на 135 место по големина во светот. Се граничи на исток, југ и север се граничи со Украина, а на запад со Романија.

Главниот град Кишинев е најголемиот во државата со околу 610 000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Молдавија е околу 4 455 421 жител. Густината на населеноста е 132/km2 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Молдавија е умерено-континентална.