Географија на Португалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географија на Португалија
КонтинентЕвропа
РегионПиринејски Полуостров, Јужна Европа
КоординатиКоординати: 39°22′13.65″N 8°8′25.13″W / 39.3704583° СГШ; 8.1403139° ЗГД / 39.3704583; -8.1403139
Површина110. место
 • Вкупна92391 км2
 • Земја&1000000000000995200000099,52 %
 • Вода† %
Брег1794 км
Границисо Шпанија (1.214 км)
Највисока точкаПику
2.351 м
Најниска точкаМорско ниво (Атлантски Океан
Најдолга рекаТахо (275 км во Португалија)
Најголемо езероАлкева

Португалија е држава на западниот и југозападниот дел на Пиринејскиот Полуостров во Југозападна Европа. Ова е најзападната земја во континентална Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 92.345 км2, и според тоа се наоѓа на 110-то место по големина во светот. Се граничи со Шпанија на север и исток, и со Атлантскиот Океан на запад и југ. Во продолжение, Португалија содржи неколку острови сред Атлантскиот Океан, вклучувајќи ги Азорите и Мадејра.

Главниот град Лисабон е најголемиот во државата со околу 600.000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Земјата има население од околу 10.848.692 жители. Густината на населеноста изнесува 114 жит/км2.

Клима[уреди | уреди извор]

Португалија е една од најтоплите држави во Европа со атлантско-средоземна клима. Пролетта и летото обично се топли а во јули и август температурите се движат од 30–35 °C во централниот дел и до 45 °C во внатрешноста и јужниот дел на земјата. Есента и зимата се врнежливи а температурите се спуштаат до -5 °C. Врнежи од снег има на повисоките места во планинските предели на север. Средните годишни температури се движат од 13 °C на северот и 18 °C на југот.

Источниот дел од Португалија е претежно планински, додека западниот е низински. Северниот е планински, каде течат реките Мињо и Доро (Дуеро).

Поврзано[уреди | уреди извор]