Географија на Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Исланд
Познат и како Ísland
Наречен и: „Земја на огнот и мразот“
CIA Factbook map of Iceland.png
Карта на Исланд
Географија
МестоАтлантски Океан
Координати65°00′N 18°00′W / 65.000° СГШ; 18.000° ЗГД / 65.000; -18.000
Површина103.001 км2
Брегова линија4.970 км
Највисоко издигнување2.110 м
Највисока котаКванаталсхнукир
Управување
Исланд
Најголема населбаРејкјавик (pop. 118.861)
Демографија
Население316.252 (2008)
Густина на население3,1 /km2 (80 /sq mi)
Етнички групиИсланѓани


Мстоположба[уреди | уреди извор]

Исланд е островска држава во северниот дел на Атлантскиот Океан. Се наоѓа северозападно од Велика Британија. Исланд е најсеверната точка на Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 102.819 км², и според тоа се наоѓа на 107-то место по големина во светот, а како остров го зазема 18-тото место.

Главниот град Рејкјавик е најголемиот во државата со oколу 102 000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Исланд е oколу 316.252 жители. Густината на населеноста е 3 жит/км².

Клима[уреди | уреди извор]

Висорамнина (400 до 800 м) со вулканско потекло, највисок врв Ерајвајекидл, 2.119 м. Од 140 вулкани, 26 се активни (Гримсвотн, Лаки, Хекла...). Над 13.000 км² се покриени со ледници, од кои најголемиот Ватнајекул зафаќа 8.460 км². Забележлива е присутноста и на голем број гејзири, од кои најсилниот исфрла вода до 100 м височина.

Хидрографија: реки — Нордирау, Тјоурсау, Квитау; езера — Ми, Тоурис, Тингвадла, Квитаур.

Климата во Исланд во јужните области е влажна атлантска со свежи лета и благи зими, а во внатрешноста супполарна.

Поврзано[уреди | уреди извор]