Географија на Ирска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати : 53°N 8°W / 53° СГШ; 8° ЗГД / 53; -8Координати: 53°N 8°W / 53° СГШ; 8° ЗГД / 53; -8

Мстоположба[уреди | уреди извор]

Република Ирска е држава која се наоѓа во Северозападна Европа на островот којшто покрива приближно пет шестини од островот Ирска.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 70.273 км2, и според тоа се наоѓа на 120 место по големина во светот. Република Ирска единствен сосед ѝ е Северна Ирска која припаѓа на Обединетото Кралство. Западно од Република Ирска се наоѓа Атлантскиот Океан, на североисток Северниот канал, а на исток Ирското Море.

Главниот град Даблин е најголемиот во државата со околу 1.585.327 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Република Ирска е околу 4.239.848 жители. Густината на населеноста е 60 жит. на км2.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Република Ирска е умерена.