Географија на Латвија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати :57°00′N 25°00′E / 57.000° СГШ; 25.000° ИГД / 57.000; 25.000

Мстоположба[уреди | уреди извор]

Летонија е држава во Североисточна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 64.589 км2, и според тоа се наоѓа на 124 место по големина во светот. Се граничи со Естонија на север, Русија и Белорусија на исток и со Литванија на југ. На запад има морска граница со Шведска на Балтичкото Море.

Главниот град Рига е најголемиот во државата со околу 739 000 (2003) жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Кипар е околу 2,231,503 жители. Густината на населеноста е 36/km2 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Голем дел од територијата на Летонија е покриена со планини. Во државата има повеќе од 12 000 мали реки и над 3 000 езера. Ришкиот Залив се наоѓа во северозападниот дел од државата. Самата престолнина Рига се наоѓа на неговите брегови, каде реката Даугава минува по градот. Климата во Летонија е морска и умерена, со студени зими и влажни умерени лета.