Прејди на содржината

Географија на Белорусија

Координати: 53°N 28°E / 53° СГШ; 28° ИГД / 53; 28
Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати : 53°N 28°E / 53° СГШ; 28° ИГД / 53; 28

Мстоположба[уреди | уреди извор]

Белорусија е држава која се наоѓа во Источна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Белорусија се граничи со Русија на исток и на север, со Латвија на север, со Литванија на северозапад, со Полска на запад и со Украина на југ.

Плоштината на Белорусија изнесува 207.600 км2[1], и според неа се наоѓа на 85 место во светот. Белорусија не излегува на море, релативно е рамна. Езерата и реките се ширум распространети по нејзината територија. Во Белорусија има околу 11.000 езера, но голем дел од нив се помали од 0,5 км2

Население[уреди | уреди извор]

Белорусија има 9.689.800 жители, а густината на населението изнесува 49 жители на км2. Главниот град Минск со околу 1.800.000 жители е најголемиот град во земјата.

Клима[уреди | уреди извор]

Во Белорусија преовладува континентална клима.

Крајни точки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zaprudnik, Jan; Fedor, Helen (1995). „Belarus: Physical Environment“. Во Fedor, Helen (уред.). Belarus and Moldova: country studies (1. изд.). Washington, D.C.: Federal Research Division, Library of Congress. стр. 26–29. ISBN 0-8444-0849-2. OCLC 33359277. Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.