Минск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Минск
Менск, Минск
Skyline of Минск
Знаме на Минск
Знаме
Амблем на Минск
Амблем
Координати: 53°54′ СГШ 27°34′ ИГД / 
Држава Белорусија
Основан 1067
Управа
 • Градоначалник Микалај Ладуцка
Површина
 • Вкупна 305,48 km2 (11,795 sq mi)
Надм. вис. 280,4 m (9,199 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 1,830,700
 • Густина 6.000/km2 (20,000/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Повик. бр.

+375 17
+375 29 (мобилен) +375 25 (мобилен Best или Life) +375 33 (мобилен MTS)

+375 44 (мобилен Velcom)
Регистарски таблички 7
Мреж. место www.minsk.gov.by

Минск (белоруски: Менск, руски: Минск) е главниот и најголем град во источноевропската држава Белорусија. Минск се наоѓа на реките Свислач и Њамиха и градот е седиште на Заедницата на независни држави. Како главен град на Белорусија, Минск има специјален административен статус во рамките на Минската област и Минскиот реон. Градот има население од околу 1.830.000 жители и урбаната средина на градот вклучува уште 30 помали градови и брои население од 3.000.000 жители.

Најраниот запис за Минск датира од 11 век, поточно од 1067 година, кога бил провинцијалски град во рамките на кнежевството Полотск. Во 1242 година, Минск станал дел од Големото војводство Литванија и за град бил прогласен во 1499 година. Од 1569 градот бил главен град на Минското војводство во рамките на Полско-литванскиот комонвелт. Градот бил анексиран од страна на Русија во 1793 година како директна последица од втората поделба на Полска. Подоцна, од 1919 до 1991 година Минск бил главен град на Белоруската ССР, за да од 1991 стане главен град на независна Белорусија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пораст на населението[уреди | уреди извор]

година население
1450 5 000
1654 10 000
1667 2 000
1790 7 000
1811 11 000
1813 3 500
1860 27 000
1897* 91 000
1917* 134 500
1941 300 000
1944 50 000
1959* 509 500
1970* 907 100
година население
1972 1 000 000
1979* 1 276 000
1986 1 500 000
1989* 1 607 000
1999* 1 680 000
2007 1 814 000
2008 1 830 000

* попис


Административна поделба[уреди | уреди извор]

Реони на Минск.

Моментално Минск е поделен на 9 реона:

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Минск е збратимен со :[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 „Twin towns and Sister cities of Minsk [via WaybackMachine.com“] (на russian). The department of protocol and international relations of Minsk City Executive Committee. архивирано од изворникот на 2 мај 2013 г.. http://web.archive.org/web/20130502075333/http://minsk.gov.by/ru/city/. посет. 21 јули 2013 г. 
 2. „European networks and city partnerships“. Nottingham City Council. 11 март. http://nottinghamcity.gov.uk/index.aspx?articleid=16599. посет. 20 јули 2013 г. 
 3. Partner Cities of Lyon and Greater Lyon. 2008 Mairie de Lyon. http://www.lyon.fr/vdl/sections/en/villes_partenaires/villes_partenaires_2/?aIndex=1. посет. 17 јули 2009 г. 
 4. „Mayor's International Council Sister Cities Program“. Belo Horizonte, Minas Gerais. архивирано од изворникот на 23 декември 2007 г.. http://web.archive.org/web/20071223020811/http://www.pbh.gov.br/bh-internacional/bhz-acordos_irmas.htm. посет. 18 август 2008 г. 
 5. „City of Detroit website“. City of Detroit. http://www.detroitmi.gov/DepartmentsandAgencies/SisterCitiesProgram/tabid/710/Default.aspx. посет. 3 септември 2011 г. 
 6. „Miasta partnerskie - Urząd Miasta Łodzi [via WaybackMachine.com“] (на polish). City of Łódź. архивирано од изворникот на 24 јуни 2013 г.. http://web.archive.org/web/20130624211727/http://www.uml.lodz.pl/samorzad/miasta_partnerskie_lodzi/tabelka/. посет. 21 јули 2013 г. 
 7. „City Twinnings and Project Partnerships“. Bonn.de. 23 јуни 2008. http://www.bonn.de/wirtschaft_wissenschaft_internationales/internationale_aktivitaeten/staedtepartnerschaften/index.html?lang=en. посет. 13 август 2010 г. 
 8. „Regions: Dushanbe & Surroundings“. Official Website of the Tourism Authority of Tajikistan. Committee of Youth Affairs, Sports and Tourism. http://www.visittajikistan.tj/en/regions/dushanbe.php. посет. 10 мај 2013 г. 
 9. „Oraşe înfrăţite (Twin cities of Minsk) [via WaybackMachine.com“] (на romanian). Primăria Municipiului Chişinău. архивирано од изворникот на 3 ноември 2012 г.. http://web.archive.org/web/20120903122220/http://www.chisinau.md/tabview.php?l=ro&idc=526. посет. 21 јули 2013 г. 
 10. „Kardeş Kentleri Listesi ve 5 Mayıs Avrupa Günü Kutlaması [via WaybackMachine.com“] (на turkish). Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. архивирано од изворникот на 14 јануари 2009 г.. http://web.archive.org/web/20090114033014/http://www.ankara-bel.gov.tr/AbbSayfalari/hizmet_birimleri/dis_dairesi_baskanligi/avrupa_gunu_kutlamasi.aspx. посет. 21 јули 2013 г. 
 11. „CÁC ĐỊA PHƯƠNG NƯỚC NGOÀI ĐÃ THIẾT LẬP QUAN HỆ HỮU NGHỊ HỢP TÁC VỚI TPHCM“. www.mofahcm.gov.vn. 9 октомври 2010. http://www.mofahcm.gov.vn/vi/hoptac_qt/nr041014110554/#2O2JGVsVDHhB. посет. 8 јануари 2011 г. 
 12. „Twin cities of Riga“. Riga City Council. http://www.riga.lv/EN/Channels/Riga_Municipality/Twin_cities_of_Riga/default.htm. посет. 27 јули 2009 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]