Минска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минска област
Мі́нская во́бласць
Минская о́бласть
Железничка станица
Железничка станица
Знаме на Минска областГрб на Минска област
Местоположба на Минска област
Гл. градМинск
Најголеми градовиМинск - 1.780.000
Борисов - 150.400
Салигорск - 101.400
Малаѕечна - 98.514
Региони22
градови- 22
урбани центри - 20
Градски региони8
Површина
 • Вкупна40.200 км2 (15,500 ми2)
Најг. вис.&10000000000000345000000345 м
Население
 • Вкупно1,474,100
 • Густина37/км2 (100/ми2)
Мреж. местоminsk-region.gov.by

Минската област (белоруски: Мі́нская во́бласць, руски: Минская о́бласть) е област во Белорусија. Главен град на областа е Минск, но сепак тој е посебна административна единица. Според податоците од 2004 година, областа има 1.503.000 жители или 15,3% од вкупното население на државата.

Географија[уреди | уреди извор]

Областа зазема вкупна површина од 40.800 км², или 19,44% од вкупната површина на земјата. Во северниот дел од областа се наоѓа езерото Нарач — најголемо езеро во Белорусија. Минската област е единствена област која не се граничи со друга држава.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Минската област е поделена на 22 реони, 307 селски совети, 22 града, 8 градски општини и 20 урбани населби.

Градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]