Кишинев

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кишињев)
Прејди на: содржини, барај
Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Градските порти на влезот од Кишинев
Знаме на Кишинев
Знаме
Амблем на Кишинев
Амблем
Кишинев се наоѓа во Молдавија
Кишинев
Координати: 47°00′00″ СГШ 28°55′00″ ИГД / 
Држава  Молдавија
Основан 1436
Управа
 • Градоначалник Дорин Киртоаке
Површина
 • Градска 120 км2
 • Градска 635 км2
Надм. вис. 85 м
Население (2007)
 • Градско 592.900
 • Густина 4.938/км2
 • Градска 785.000
 • Метро 911.400
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Поштенски код MD-20xx
Повик. бр. +373 22
Мреж. место www.chisinau.md

Кишинев (молдавски и романски: Chişinău, Кишинау - „нов извор“) — главен град на Молдавија и најголема општина во државата. Исто така, Кишинев е главен индустриски и комерцијален центар на Молдавија. Градот се наоѓа на реката Бик и има население од околу 592.900 жители.

Кишинев е економски најпросперитетниот дел од Молдавија и главен транспортен центар. Како и останатиот дел од државата, така и во Кишинев има доста поволни образовни институции. Градот располага со висок процент зелена површина.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Кишинев е збратимен со:


Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Додатни информации[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ankara Metropolitan Municipality: Sister Cities of Ankara. © 2007 Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım Koşulları & Gizlilik.. http://www.ankara-bel.gov.tr/AbbSayfalari/hizmet_birimleri/dis_dairesi_baskanligi/avrupa_gunu_kutlamasi.aspx. посет. 8 декември 2008 г. 
  2. Jérôme Steffenino, Marguerite Masson. „Ville de Grenoble - Coopérations et villes jumelles“. Grenoble.fr. http://www.grenoble.fr/jsp/site/Portal.jsp?page_id=92. посет. 29 октомври 2009 г. 
  3. designated by Sister Cities International
  4. „Tel Aviv sister cities“ (на hebrew). Tel Aviv-Yafo Municipality. http://www.tel-aviv.gov.il/Hebrew/Cityhall/TwinCities/Index.asp. посет. 19 јануари 2008 г. 
  5. „Yerevan Municipality - Sister Cities“. © 2005—2009 www.yerevan.am. http://yerevan.am/main.php?lang=3&page_id=194. посет. 22 јуни 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википатување има туристички водич за Chisinau.