Лоѓ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лоѓ
Улица Пјотркувска
Улица Пјотркувска
Знаме на Лоѓ
Знаме
Грб на Лоѓ
Грб
Гесло: Ex navicula navis (Од чамец — брод)
Површина
 • Градска 293,25 km2 (11,322 sq mi)
Надм. вис. 162-278 m (−750 ft)
Население (2014)
 • Градско 707.504
 • Густина 0.024/km2 (0.062/sq mi)
 • Метро 1.428.600
Часовен појас CET (UTC+1)
Пошт. бр. 90-001 до 94–413
Повик. бр. +48 42

Лоѓ (полски: Łódź, Луѓ) — град во Полска, југозападно од Варшава и административен центар на Лоѓското Војводство.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIV век Лоѓ бил мало село, а станал општина во 1798 г. Во 1820 г., за времето на Кралството Полска под власт на Русија градот се станал во центар на текстилната индустрија, а до крајот на XIX век бил водечки полски град во призводство на памучен текстил. Во Првата и Втората светска војна бил окупиран од Германците. Сега е културен центар и втор по големина град во Полска.

Население[уреди | уреди извор]

Во Лоѓ се проценува дека има околу 810.000 луѓе.

Поврзано[уреди | уреди извор]