Витепска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витепска област
Ві́цебская во́бласць Ви́тебская о́бласть
Знаме на Витепска област
Знаме
Грб на Витепска област
Грб
Местоположба на Витепска област
Гл. градВитепск
ГрадовиВитепск - 342.400
Орша - 125.300
Наваполацк - 101.300
Реони21
градови- 19
урбани центри - 26
Градски реони5
Површина
 • Вкупна40.100 км2 (15,500 ми2)
Население
 • Вкупно1,230,800
 • Густина30,6/км2 (790/ми2)
Мреж. местоvitebsk-region.gov.by

Витепската област (белоруски: Ві́цебская во́бласць; руски: Ви́тебская о́бласть) е област во Белорусија. Главен град на областа е Витебск. Според податоците од 2009 година, областа има население од 1,230,800 жители.[1] Областа има наслаба густина на население во Белорусија со 30,6 жит/км².

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областа е поделена на 12 реони, 5 града од обласно значење, 19 дополнителни градови, 249 селски совети и 26 урбани центри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Витепската област ја има најмалата стапка на родност и втора најголема стапка на смртност во државата. Според податоците од 2008 година, стапката на родност била 9,7 на 1000 жители, а стапката на смртност била 15.5 на 1000.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official data of the National Statistical Committee of the Republic of Belarus as of 14-Oct-2009“. Архивирано од изворникот 2010-09-18. Посетено на 2010-09-18.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот 2009-09-18. Посетено на 2009-09-18.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]