Витепска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витепска област
Ві́цебская во́бласць Ви́тебская о́бласть
Знаме на Витепска област
Знаме
Грб на Витепска област
Грб
Местоположба на Витепска област
Гл. град Витепск
Градови Витепск - 342.400
Орша - 125.300
Наваполацк - 101.300
Реони 21
градови- 19
урбани центри - 26
Градски реони 5
Површина
 • Вкупна 40.100 km2 (15,500 sq mi)
Население
 • Вкупно 1.230.800
 • Густина 30,6/km2 (790/sq mi)
Мреж. место vitebsk-region.gov.by

Витепската област (белоруски: Ві́цебская во́бласць; руски: Ви́тебская о́бласть) е област во Белорусија. Главен град на областа е Витебск. Според податоците од 2009 година, областа има население од 1,230,800 жители.[1] Областа има наслаба густина на население во Белорусија со 30,6 жит/км².

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Областа е поделена на 12 реони, 5 града од обласно значење, 19 дополнителни градови, 249 селски совети и 26 урбани центри.

Демографија[уреди | уреди извор]

Витепската област ја има најмалата стапка на родност и втора најголема стапка на смртност во државата. Според податоците од 2008 година, стапката на родност била 9,7 на 1000 жители, а стапката на смртност била 15.5 на 1000.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]