Подгорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Подгорица
Podgorica / Подгорица
—  Град  —
Финансиски дел на Подгорица

Знаме

Грб
Подгорица се наоѓа во Црна Гора
Подгорица
Локација на картата
Координати: 42°26′28.63″ СГШ 19°15′46.41″ ИГД / 
ДРжава Црна Гора
Општина Подгорица
Основан Пред 11 век
Управа
 • Градоначалник Славољуб Стијеповиќ
Површина
 • Град 108 км2
 • Пошир. 1.441 км2
Надм. вис. 48-56 м
Население (2011)2011
 • Град 204.877 жит.
 • Пошир. 285.937 жит.
Час. појас Средно Европско Време (UTC+1)
Поштенски број 81000
Повик. бр. +382
Регистарски таблици PG
Портал http://podgorica.me/

Подгорица (поранешни имиња: Титоград и Рибница) е главен град на Црна Гора и административен главен град на Србија и Црна Гора, лоциран во источниот дел од Црна Гора. Според пописот од 2003, овој град има 136.473 жители. Поволната географска положба на Подгорица, како и минувањето на реките Рибница и Морача низ градот се причина за прераснувањето на Подгорица во пријатно место за престој. Градот е сместен на неколку километри од зимските скијачки центри на север, како и во близина на Јадранското Море на југ.

Името Подгорица доаѓа од местоположбата на градот — тој е опколен со планини. Овој град беше познат и како Дукља во предримското и римското време. Во средниот век, името на градот било Рибница, а во периодот од 1945 до 1992 Подгорица се нарекувала Титоград.

Во Подгорица има неколку театри, библиотеки и универзитет.