Подгорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подгорица
Podgorica / Подгорица
Град
Финансиски дел на Подгорица
Финансиски дел на Подгорица
Знаме на Подгорица
Знаме
Грб на Подгорица
Грб
Подгорица се наоѓа во Црна Гора
Подгорица
Локација на картата
Координати: 42°26′28.63″ СГШ 19°15′46.41″ ИГД / 
ДРжава Црна Гора
Општина Подгорица
Основан Пред 11 век
Управа
 • Градоначалник Славољуб Стијеповиќ
Површина
 • Град 108 km2 (42 sq mi)
 • Метро 1.441 km2 (556 sq mi)
Надм. вис. 48-56 m (−136 ft)
Население (2011)2011
 • Град 204.877
 • Густина 1,900/km2 (4,900/sq mi)
 • Метро 285.937
Часовен појас Средно Европско Време (UTC+1)
Поштенски број 81000
Повик. бр. +382
Регистарски таблици PG
Мреж. место http://podgorica.me/

Подгорица (поранешни имиња: Титоград и Рибница) е главен град на Црна Гора. Лоциран е во источниот дел од Црна Гора. Според пописот од 2011, овој град има 187.085 жители. Поволната географска положба на Подгорица, како и минувањето на реките Рибница и Морача низ градот се причина за прераснувањето на Подгорица во пријатно место за престој. Градот е сместен на неколку километри од зимските скијачки центри на север, како и во близина на Јадранското Море на југ.

Во Подгорица има неколку театри, библиотеки и универзитет.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Подгорица доаѓа од местоположбата на градот — тој е опколен со планини. Овој град беше познат и како Дукља во предримското и римското време. Во средниот век името на градот било Рибница, а во периодот од 1945 до 1992 Подгорица се нарекувала Титоград.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]