Универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет во Болоња во Италија, основан во 1088 година, честопати се смета за светски најстар универзитет во континуирана работа

Универзитет — институција за високо образование и за истражување, која доделува академски дипломи. Поимот универзитет потекнува од латинскиот збор universitas, што значи корпорација.

Во Македонија постојат следниве универзитети:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]