Рибница (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибница
Местоположба
ДржаваЦрна Гора
Физички особености
Устие 
 • место
Морача
 • координати
42°26′22″ N; 19°15′30″ E / 42.4395° СГШ; 19.2583° ИГД / 42.4395; 19.2583Координати: 42°26′22″ N; 19°15′30″ E / 42.4395° СГШ; 19.2583° ИГД / 42.4395; 19.2583
Особености на сливот
ТечениеМорача→ Скадарско ЕзероБојанаЈадранско Море

Рибница ― мала река што минува низ Подгорица, Црна Гора.[1]

Тоа е притока на реката Морача, а нивниот спој е во центарот на градот. Главно се суши во лето. Подгорица била позната како „Рибница“ по реката Рибница во средниот век. Денес, едно место во Подгорица, Врела Рибничка, е именувано по реката, која тече и низ местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jezera i rijeke, Montenegro Travel