Торсхавн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Tórshavn
Thorshavn
Tinganes, Tórshavn old town
Tinganes, Tórshavn old town
Грб на Tórshavn
Прекар(и): Havn
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Faroe Islands" does not existLocation in Faroe Islands
Координати: 62°0′42″N 6°46′3″W / 62.01167° СГШ; 6.76750° ЗГД / 62.01167; -6.76750Координати: 62°0′42″N 6°46′3″W / 62.01167° СГШ; 6.76750° ЗГД / 62.01167; -6.76750
State Данска
Constituent Country Фарски Острови
MunicipalityTórshavn municipality
Founded10th century
Town rights1909
Управа
 • MayorHeðin Mortensen (Javnaðarflokkurin)
Површина
 • Земјишна172,9 км2 (668 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002400000024 м
Население (2012)
 • Градско12.256
 • Густина78/км2 (200/ми2)
 • Метро19.801
 • Метро125/км2 (320/ми2)
 population-ranking: 1st
Postal codeFO-100, FO-110
Мреж. местоtorshavn.fo

Торсхавн, поточно: Тоурсхавн (фар: Tórshavn, дан. Thorshavn, шве. Torshamn) — главен град на Фарските Острови.

Градот се наоѓа во јужниот дел на островот Стрејмој и има околу 19,000 жители, а тоа го прави и најголем град на островите. Името во превод значи пристаниште Тора, кое по норсиската митологија е бог на грмотевицата.

Фарскиот парламент (Løgting), се наоѓа во стариот историски Тинганес полуостров во Орсхавен. Северозападно лежи планина од 347 метри надморска височина, на југозападот планина од 350 метри надморска височина.

Година Жители
1801 554
1854 око 900
1900 1656
1925 2896
1950 5607
1975 11,329
1980 12,641
1985 13,507
1990 14,689
1995 13,781
1997 15,844
1998 16,121
1999 16,469
2000 17,777
2001 18,067
2002 18,420
2005 19,282
2020* 23,000
 *се предвидува

Надворешни врски[уреди | уреди извор]