Фарски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фарски Острови
Знаме Грб
ХимнаTú alfagra land mítt
Местоположба на Фарските Острови (заокружени) во Северна Европа
Местоположба на Фарските Острови (заокружени) во Северна Европа
Местоположба на Кралството Данска: Фарските Острови (заокружени), Гренланд и Данска
Местоположба на Кралството Данска: Фарските Острови (заокружени), Гренланд и Данска
Главен град
(и најголем)
Торсхавн
62°00′N 06°47′W / 62.000° СГШ; 6.783° ЗГД / 62.000; -6.783
Службен јазик
Суверена држава  Данска
Површина
 •  Вкупна 1.399 км2 (180та)
 •  Вода (%) 0.5
Население
 •  проценка за јули 2013 г. 49,709[2] (206та)
 •  Попис 2011 48,351[3] 
 •  Густина 35.5 жит/км2 
БДП (ПКМ) проценка за 2008 г.
 •  Вкупен $1.642 милијарди 
 •  По жител $33,700 
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $2.45 милијарди 
 •  По жител $50,300 
ИЧР (2008)0.950[4]
многу висок
Валута Фарска круна (DKK)
Часовен појас WET (UTC+0)
 •  (ЛСВ) WEST (UTC+1)
Се вози на десно
НДД .fo
Повик. бр. +298

Фарски Острови — (фарски: Føroyar; дански: Færøerne) — островска група во Атлантскиот Океан, помеѓу Шкотска, Норвешка, и Исланд. Тие се автономен регион на Кралството Данска од 1948, и со текот на времето, ги имаат во своја надлежност повеќето области, освен одбраната (немаат сопствена војска, која е одговорност на Данска, освен мали полициски единици и крајбрежната стража) и надворешни работи.

Најјужниот остров — Сувурој.

Фарските Острови имаат традиционални врски со Исланд, Шетландските Острови, Оркниските Острови, Надворешните Хебриди, и Гренланд. Архипелагот бил одвоен од Норвешка во 1815. Фарските Острови имаат свој претставник во Нордискиот Совет.

Од 18 острови, само едно (Лујтла Дујмун), е потполно ненаселено. Најголем и главен град е Торсхавн, кој брои околу 19,000 жители. Основната религија е протестантство. Фарците се занимаваат главно со риболов, како и овчарство. Островите се познати по својата богата фауна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistical Facts about the Faroe Islands, 219, The Prime Minister's Office, accessed 13 July 2011.
  2. "Faroe Islands". The World Factbook. CIA. конс. July 2013. 
  3. Statistics Faroe Islands, accessed 2 December 2012.
  4. Filling Gaps in the Human Development Index, United Nations ESCAP, February 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]