Фарска круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фарска круна
ISO 4217
Код DKK
Демографија
Корисник/ци Фарски острови
Вредност
Инфлација 1.8%
 Извор The World Factbook, 2005

Фарска круна (дански:færøsk krone) е официјалната валута на Фарски острови. Поделена е на 100 ојра . ISO 4217 е DKK. Оваа валута ја издава Данската народна банка.