Бугарски лев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарски лев
български лев (бугарски)
BG coin.jpg
ISO 4217
КодBGN
Составници
Подединица
 1/100стотинка
Множиналева
 стотинкастотинки
Симболлв
Прекар1 лев – 1 кинт ; 1,000 лева – 1 бон, пари – мангизи [1]
Банкноти
 Чести2 (банкнота), 5, 10, 20, 50 & 100 лева
 Ретки1 лев
Монети1, 2, 5, 10, 20 & 50 стотинки, 1 лев, 2 лева (монета) (од 2015 година-)
Демографија
Корисник/ци Бугарија
Издавач
Централна банкаБугарска народна банка
 Мреж. местоwww.bnb.bg
КовачницаBulgarian Mint
 Мреж. местоwww.mint.bg
Вредност
Врзан соевро = 1.95583 leva

Бугарски лев (ISO 4217: BGN, нумерички код 975) е официјална валута во Република Бугарија. Се дели на стотинки: 100 стотинки = 1 лев. Регулативниот орган е Бугарската Народна Банка. Валутата е во употреба од 1880 година.

На 5 јули 1999 година левот бил реденоминиран во однос 1000:1 со 1 нов лев, што било еднакво на 1 германска марка.[2]

Име[уреди | уреди извор]

Валутата е наречена по стариот збор за лав, користена во бугарскиот јазик во 19 век (левъ). Името на помалите монети, стотинки, потекнуваат од називот за бројот 100.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. стотинка – што едноставно значи стоти дел (во деминутив) – обично се користи скратено како стинка или стишка, додека камук официјално значи камен.
  2. "Prof. Dr. Ivan Angelov: Bulgaria needs a managed floating exchange rate". Посетено на 2009-01-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]