Украинска гривна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Украинска гривна
українська гривня (украински)
100 гривни 1 гривна
100 гривни 1 гривна
ISO 4217 код UAH
Корисник  Украина
Инфлација 3% (проц. за 2012)
Извор Bloomberg, 6 март 2012
Подвалута
1/100 копејка
Симбол
Множина гривни
копејка копејка
Монети 1, 2, 5, 10, 25, 50 копејка, 1 гривна
Банкноти 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 гривни
Централна банка Национална Банка на Украина
Мреж. место www.bank.gov.ua

Украинска гривна (украински: українська гривня, МФА: [ˈɦrɪu̯nʲɑ]) (UAH) е официјална валута во Украина и се состои од 100 копејки (едн. копејка, укр. копійка). Националната Банка на Украина (Національний Банк України) има ексклузивно право на печатење и издавање на монети и банкноти во Украина.

Знакот на гривната

Името на украинската парична единица потекнува од времето на Киевски Рус - гривната била главна парична единица на Киевски Рус. Украинската Народна Република ја користела гривната како национална валута во периодот од 1918 до 1920.

По втор пат гривната била воведена на украинскиот пазар на 2 септември 1996 година.

Денес во Украина во оптек се метални монети со деноминации од 1, 2, 5, 10, 25, 50 копејки и 1 и 2 гривни, како и хартиени банкноти со деноминација од 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 гривни.

На аверсот на гривните се значајни личности од украинската историја.

Украинските монети[уреди]

Слика Деноминација Технички параметри Опис Воведување
Задна страна Предна страна Дијаметар Дебелина Маса Состав Раб Предна страна Задна страна
1-kopiyka-Ukraine.JPG 1 копејка 16 мм 1,2 мм 1,5 гр не’рѓосувачки челик Рамен Грбот на Украина Деноминација 1992
2-kopiyki-Ukraine.JPG 2 копејки 17,3 мм 1,2 мм 0,64 или 1,8 гр алуминиум или не’рѓосувачки челик
Ukraine-1992-Coin-0.05.jpg 5 копејки 24 мм 1,5 мм 4,3 гр Не’рѓосувачки челик Назабен
10-kopiyok-Ukraine.JPG 10 копејки 16,3 мм 1,25 мм 1,7 гр Месинг или алуминиумска бронза Reeded Грбот на Украина Деноминација 1992
25-kopiyok-Ukraine.JPG 25 копејки 20,8 мм 1,35 мм 2,9 гр Reeded and plain sectors
50-kopiyok-Ukraine.JPG 50 копејки 23 мм 1,55 мм 4,2 гр
1-hryvnia-Ukraine.JPG 1 гривна 26 мм 1,85 мм 7,1 или 6,9 гр Напис: „ОДНА ГРИВНЯ“ (една гривна), година на воведување

Украинските банкноти (серија 1992 г.)[уреди]

Слика Вредност Димензии Главна боја Description Дата на
Предна страна Задна страна Предна страна Задна страна Прво печатање Воведување
1 Hryvnia 1992 front.jpg 1 Hryvnia 1992 back.jpg 1 гривна 135 х 70 мм темнозелена Владимир Велики рушевините на Херсонес 1992 2 Семтември, 1996
UkraineP104a-2Hryvni-1992(1996)-donatedoy f.jpg UkraineP104a-2Hryvni-1992(1996)-donatedoy b.jpg 2 гривни кафена Јарослав Мудри Катедрална црква на Свети Софија во Киев
5-griven-front.jpg 5-griven-back.jpg 5 гривни Темно сино Богдан Хмелницки црква во селото Суботов
UkraineP106b-10Hryven-1992(1996)-donatedoy f.jpg UkraineP106b-10Hryven-1992(1996)-donatedoy b.jpg 10 гривни виолетова Иван Мазепа Киево-печерска лавра
Ukraine-1992-Bill-20-Obverse.jpg UkraineP107a-20Hryven-1992(1996)-donatedoy b.jpg 20 гривни жолта и кафена Иван Франко Лавовски театар на операта и балетот

Надворешни врски[уреди]