Гибралтарска фунта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гибралтарска фунта
Gibraltar pound  (англиски)
Податотека:£10 Gibraltar Bank Note - Obverse.jpg
£10 фунта
ISO 4217
КодGIP
Составници
Подединица
 1/100Пени
Симбол£
 Пениp
Банкноти
 Чести£5, £10, £20, £50
 Ретки£100
Монети1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p,
£1, £2, £5
Демографија
Офиц. корисници Гибралтар
Неофиц. корисник/ци Ла Линеа де ла Консепсион, Шпанија
Издавач
ВладаВлада на Гибралтар
 Мреж. местоgibraltar.gov.gi
Вредност
Инфлација0,0%
 ИзворThe World Factbook, 2005
ВрзувачБританска фунта

Гибралтарска фунта (GIP) е валута која ја издава владата на Гибралтар.[1] Тоа е облик на Британската фунта. Парите имаат сопствен дизајн, но како и шкотската фунта, не е платежно средство во Англија, но може да се замени по курсот 1:1.

ISO 4217 кај Гибралтарските фунти е: GIP, а бројчено: 292.

Историја[уреди | уреди извор]

Бакарна монета од 1/2 кварто, 1842 година.

Сè до 1872 година, ситуацијата во Гибралтар била комплицирана, со систем заснован на реалното вработување кое опфаќа британски, шпански и гибралтарски монети. Од 1825 година фунтата била со стапка од 1 шпански до 4 шилинзи и 4 пензии (еквивалентни на 21,67 фунти денес). Меѓутоа, во 1872 година, шпанската валута станала единствена законска понуда во Гибралтар. Во 1898 година, шпанската американска војна направила алармантен пад на шпанската пунта и фунта и биле воведени како единствени валути на Гибралтар, првично во форма на британски монети и банкноти.

Во 1898 година британската фунта била единствена законска понуда, иако шпанската пезета продолжила да циркулира до Граѓанската војна во Шпанија. Од 1927 година, Гибралтар издал сопствени банкноти, а од 1988 година и свои сопствени монети. Гибралтар се означил во 1971 година истовремено со Велика Британија, заменувајќи го системот од 1 фунта = 20 шилинзи = 240 пени со една од 1 фунта = 100 (нови) пени.

Врската со Британската фунта[уреди | уреди извор]

Откако се укинал Законот за валутни белешки од 1934 година[2] тоа ѝ дало на Владата на Гибралтар право да печати сопствени белешки.

Белешките издадени или поддржани од страна на Банката на Англија бележеле постапки од една фунта на фунта, или можеле да бидат поддржани со хартии од вредност издадени од Владата на Гибралтар. Иако забелешките на Гибралтар се деноминирани во "фунта стерли", тие не биле законско средство никаде во Обединетото Кралство. Монетите на Гибралтар биле со иста тежина, големина и метал како британските монети, иако дизајните биле различни и повремено се наоѓале во промет низ Британија.

Според Законот за валутни белешки од 2011 година, банкнотите и кованите пари издадени од Владата на Гибралтар се законско средство и тековната монета во рамките на Гибралтар. Британските монети и банкнотите на Банката на Англија исто така циркулирале во Гибралтар и се универзално прифатени и меѓусебно разменливи со прашања од Гибралтар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „GIP“. Investopedia. Посетено на 19 January 2015.
  2. Government of Gibraltar (June 1934). „Currency Notes Act“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-10-29. Посетено на 2007-08-05.