Прејди на содржината

Казахстанско тенге

Од Википедија — слободната енциклопедија

Казахстански тенге  ; -{ISO 4217}-: -{KZT}-) е официјална валута на Казахстан. Еден тенге се дели на 100 тијина (-{тиын}-). Тенге во превод значи вага. Потеклото води од турскиот збор тег. Руски збор за пари, -{деньги}-, е сличен и ист со поретеклото. Зборот тенге нема множина.

Тенге е воведен во ноември 1993 како замена за руска рубља по курс 1 тенге = 500 рубљи.

Тенге издава Народна Банка на Казахстан. Инфлација во текот на 2006 изнесувала 8,6%.

Книжните пари се издаваат во апоени од 200, 500, 1000, 2000, 5000 и 10 000 тенге а кованите пари во апоени од 5, 10, 20, 50 и 100 тенге и поретко од 1 и 2 тенге.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]