Ерменски драм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерменски драм
Հայկական Դրամ (ерменски)
Ерменска банкнота од 100.000 драми, највисока деноминирана банкнота во оптек.
ISO 4217
КодAMD
Број051
Составници
Подединица
 1/100luma (լումա)
МножинаЈазикот на кој припаѓа единицата нема граматички број.
СимболПредлошка:Armenian dram (֏) or դր.
Банкноти
 Чести1000֏, 2000֏, 5000֏, 10,000֏, 20,000֏, 50,000֏
 Ретки50֏, 100֏, 500֏, 100,000֏
Монети
 Чести10֏, 20֏, 50֏, 100֏, 200֏, 500֏
 Ретки10, 20, 50 luma, 1֏, 3֏, 5֏
Демографија
Корисник/ци Ерменија
 Република Арцах
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Република Ерменија
 Мреж. местоcba.am
Вредност
Инфлација2.7% (само Ерменија)
 Извор[1], January 2018
Врзан соArtsakh dram

Драмот (Դրամ) е официјална валута на територијата на Република Ерменија. Драмот е со ISO 4217 код AMD и е поделен на 100 луми. Зборот драм значи пари. Валутата е контролирана од Централната Банка на Ерменија.

Во моментов во оптек се следните банкноти:

  • 500 драми
  • 1000 драми
  • 5000 драми
  • 10.000 драми
  • 20.000 драми
  • 50.000 драми

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]