Албански лек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албански лек
Leku Shqiptar  (албански)
Банкнота од 1000Монети од лек
ISO 4217
КодALL
Број008
Показател2
Составници
Подединица
1100ќиндарка
Множиналеки
СимболALL
Банкноти
 Чести200 L, 500 L, 1000 L, 2000 L, 5000 L, 10000L
 Ретки100 L
Монети
 Чести5 L, 10 L, 20 L, 50 L, 100 L
 Ретки1 лек
Демографија
Воведена16 февруари 1926
Корисник/циАлбанија Албанија
Издавач
Централна банкаБанка на Албанија
 Мреж. местоbankofalbania.org
Вредност
Инфлација2,1%
 ИзворThe World Factbook, 2009 est.

Лек (албански: Leku Shqiptar; множина lekë) (знак: L; код: ALL) — официјална валута на Албанија. Порано била поделена на 100 ќиндарки (qindarkë), но денес повеќе не се користат.

Име[уреди | уреди извор]

Валутата е наречена по албанскиот феудалц Лек Дукаѓини од XV век. Името на помалите монети, ќиндарки, потекнуваат од албанскиот назив за 100, ќинд (qind).

Историја[уреди | уреди извор]

Лекот бил воведен како прва албанска валута во февруари 1926 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bank of Albania. Available at:„Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 25 октомври 2014. Посетено на 26 ноември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]