Српски динар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Српски динар
Cрпски динар / Srpski dinar (српски)
ISO 4217 код RSD
Корисник Србија Србија
Инфлација 12.6%
Извор [1]
Подвалута
1/100 пара
Симбол РСД и RSD (неофицијално: din. и дин.)
Монети
Најчесто користени 1, 2, 5, 10, 20 дин.
Банкноти
Најчесто користени 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 дин.
Поретко користени 5000 дин.
Централна банка Народна банка на Србија
Мреж. место www.nbs.rs
Печати Завод за израду новчаница и кованог новца - Топчидер
Мреж. место www.nbs.rs/export/internet/english/zin
Ковница Завод за израду новчаница и кованог новца - Топчидер
Мреж. место www.nbs.rs/export/internet/english/zin

Српски динар или само динар (ISO 4217: RSD, нумерички број 941) е официјална валута во Република Србија. Вредноста на еден динар е еквивалентна на вредноста на 100 пари.

Меѓународната ознака за динарот е RSD, а нумеричкиот код 941.

На сегашните банкноти се прикажани портрети на луѓе поврзани со историјата на Србија и Народната банка на Србија, а на монетите се прикажани српските манастири.

Банкноти[уреди | уреди извор]

Напред Позадина Вредност Портрет на банкнотата
10RSD Front.jpg 10 динари Вук Стефановиќ Караџиќ
20RSD Front.jpg 20RSD Reverse.jpg 20 динари Петар II Петровиќ Његош
50RSD Front.jpg 50RSD Reverse.jpg 50 динари Стеван Стојановиќ Мокрањац
100RSD reverse.jpg 100 динари Никола Тесла
200RSD Front.jpg 200RSD Reverse.jpg 200 динари Надежда Петровиќ
500RSD 2007 obverse.jpg 500RSD 2007 reverse.jpg 500 динари Јован Цвииќ
1000RSD front.jpg 1000RSD reverse.jpg 1000 динари Ѓорѓе Вајферт
2000RSD front.jpg 200п 2000 динари Милутин Миланковиќ
5000 front.jpg 5000 back.jpg 5000 динари Слободан Јовановиќ

Наводи[уреди | уреди извор]