Чешка круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка круна
koruna česká  (чешки)
Банкнотите на круната
ISO 4217
КодCZK
Составници
Подединица
1100халерж (нефунционално)
МножинаКај словенските јазици постојат повеќе начини на образување множина.
Симбол
 халерж (нефунционално)h
Банкноти
 Чести100, 200, 500, 1000, 2000 Kč
 Ретки5000 Kč
Монети
 Чести1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč
Демографија
Корисник/ци Чешка
Издавач
Централна банкаЧешка народна банка
 Мреж. местоcnb.cz
Вредност
Инфлација2.5%
 ИзворЧешко статистичко биро, февруари 2017

Чешка круна (чеш. koruna česká; код: CZK) — официјална валута на Чешка од 1993 година, кога заедно со словачката валута ја заменуваат со претходната чехословачка круна. Локалната скратеница за чешката круна е . Една чешка круна содржи 100 хелера. Круната ја издава Чешка народна банка. Инфлацијата во 2007/2008 година на годишно ниво изнесувала 2,4%.

Курсот према еврото во текот на 2004, 2005 и 2006 се одржувал на ниво приближно 1EUR = 28CZK. Воведувањето на еврото било планирано за 2013 година, но се испоставило дека тоа било премногу оптимистички план. Постојат монети од 10, 20, 50 хелери и 1, 2, 5, 10, 20 и 50 круни. Монетите од 10 и 20 хелера се повлечени од оптек на 1 ноември 2003 година. Банкнотите се од 20, 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 и 5 000 круни.

Историски курсеви[уреди | уреди извор]

Најтргувани валути (од 31 декември 2008)[1]:

Year САД долар Европска Унија евро Обединето Кралство фунта Швајцарија франк Јапонија јен
2008 19.346 26.930 28.270 18.132 0.21348
2009 18.368 26.465 29.798 17.837 0.19875
2010 18.751 25.060 29.108 20.043 0.23058
2011 19.940 25.800 30.886 21.220 0.25754
2012 19.055 25.140 30.812 20.831 0.22130
2013 19.894 27.425 32.911 22.344 0.18957
2014 22.834 27.725 35.591 23.058 0.19090
2015 24.824 27.025 36.822 24.930 0.20619
2016 25.639 27.020 31.586 25.166 0.21907
2017 21.291 25.540 28.786 21.824 0.18915
2018 22.466 25.725 28.762 22.827 0.20447
2019 22.621 25.410 29.866 23.416 0.20844

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Exchange rates – yearly history“. Посетено на 2020-02-20.