Азербејџански манат

Од Википедија — слободната енциклопедија
1 манат

Азербејџанскиот манат е официјална валута на територијата на Република Азербејџан со исо ISO 4217 код AZN. Манатот е поделен на 100 к'пики. Името на валутата потекнува од рускиот збор монета[1]. Локална кратенка за валутата е ман. Валутата е контролирана од Централната Банка на Азербејџан.

Во моментов во оптек се следните банкноти:

  • 1 манат
  • 5 манати
  • 10 манати
  • 20 манати
  • 50 манати
  • 100 манати
  • 200 манати

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Definition of Manat“. Dictionary by Merriam-Webster. Посетено на 19 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]