Босанска конвертибилна марка

Од Википедија — слободната енциклопедија


Конвертабилната марка е официјалната валута во Босна и Херцеговина. Марката е поделена на 100 фенинга. Името доаѓа од германската марка и германскиот фенинг. ISO 4217 кодот на валутата е BAM, а додека локален симбол е КМ[1].

Марката беше основана во 1995 година со Дејтонскиот договор и го замени босанскиот динар, хрватската куна и динарот од Република Српска. Маркате се однесува на германската марка, главната странска валута во тогашно време. Кога се замени германската марка со евро, курсот остана ист, односно едно евро=1.95583 BAM.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BH Currency – KM Banknotes and Coins“. cbbh.ba. Sarajevo: Central Bank of Bosnia and Herzegovina. стр. 1. Архивирано од изворникот на 22 December 2015. Посетено на 20 December 2015. Fening details: | Mint: Royal Mint, Llantrisant | Released into Circulation: December 9th, 1998, with the exception of the 5 fening coin which is in circulation from January 5, 2006. | Face: Map of BH with overlay of denomination | Reverse: Flag of BH | The Words: "Bosna i Hercegovina" and "Fening" are on the face and reverse edges in both Latin and Cyrillic script. The date of production is on the reverse side on the left from the BH flag. | 10, 20 and 50 fening coins are made of copper-plated steel, while 5 fening coin is made of nickel-plated steel.