Данска круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данска круна
ISO 4217
Код DKK
Демографија
Корисник/ци  Данска (вклучувајќи ги Гренланд и Фарските Острови)
Вредност
Инфлација 1,5%
 Извор The World Factbook, проценка од 2007.

Данската круна (дански: danske kroner, фарски: donsk króna, гренландски: Danskinut koruuni) е официјалната валута на Данска и Гренланд. Поделена е на 100 јоре. ISO 4217 е DKK.