Полска злота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска злота
Polski złoty  (полски)
Банкнота од 200 злотиМонета од 5 злоти
ISO 4217
КодPLN
Составници
Подединица
 1/100грош
Симболзл
 грошгр
Банкноти10зл, 20зл, 50зл, 100зл, 200зл, 500зл
Монети1гр, 2гр, 5гр, 10гр, 20гр, 50гр, 1зл, 2зл, 5зл
Демографија
Корисник/циПолска Полска
Издавач
Централна банкаНародна банка на Полска
 Мреж. местоnbp.pl
КовачницаМеница Полска
 Мреж. местоwww.mennica.com.pl
Вредност
Инфлација-1,3%
 Извор[1] (април 2015)

Злота — парична единица на Полска од 1924 година. Една злота се дели на 100 гроша.

Инфлацијата во април 2015 г. изнесувала -1,3%.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kozłowski, Mariusz (15 April 2015). „Komentarz MG: inflacja w marcu 2015 r.“. Ministerstwo Gospodarki RP. Архивирано од изворникот на 2015-05-10. Посетено на 15 April 2015.