Норвешка круна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвешка круна
Податотека:Norwegian bills.jpg
ISO 4217
КодNOK
Демографија
Корисник/ци Норвешка
Вредност
Инфлација2.3%
 ИзворThe World Factbook, 2006 est.

Норвешката круна (норвешки:norsk krone) е официјалната валута на Норвешка. Поделена е на 100 ереа. ISO 4217 е NOK. Оваа валута ја издава Норвешката народна банка.