Швајцарски франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајцарски франк
CHF10 8 front.jpg
ISO 4217
Код CHF
Демографија
Корисник/ци Швајцарија и Лихтенштајн
Вредност
Инфлација 0.6%
 Извор The World Factbook, 2007 est.

Швајцарскиот франк (германски :Franken) е официјалната валута на Швајцарија. Поделена е на 100 сантима. ISO 4217 е CHF. Оваа валута ја издава Швајцарската народна банка.