Милутин Миланковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милутин Миланковиќ
Миланковиќ како студент во Виена.
Роден(а)28 мај 1879(1879-05-28)
Даљ, Австроунгарија
(денес Хрватска)
Починал(а)12 декември 1958(1958-12-12) (возр. 79)
Белград, ФНР Југославија
НационалностСрбин
ПолињаМатематика, астрономија, геофизика, климатологија
Теза„Beitrag zur Theorie der Druck-kurven“ (1904)

Милутин Миланковиќ (1879-1958) бил српски математичар и климатолог.

Миланковиќ добил задача да ја проучи навестената врска меѓу климатските услови и нивото на Сончевото зрачење што доаѓа до Земјата. Тој препознал три циклични промени што би можеле да бидат релативни и ги пресметал датумите кога тие заеднички би можеле до минимум да го намалат и до максимум да го зголемат Сончевото зрачење во текот на стотици илјади години. Датумите се совпаднале со ледените периоди.

Поврзано[уреди | уреди извор]