Прејди на содржината

1879

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1879 во разни календари
Грегоријански календар1879
MDCCCLXXIX
Ab urbe condita2632
Ерменски календар1328
ԹՎ ՌՅԻԸ
Асирски календар6629
Бахајски календар35–36
Балиски календар1800–1801
Бенгалски календар1286
Берберски календар2829
Будистички календар2423
Бурмански календар1241
Византиски календар7387–7388
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4575 или 4515
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4576 или 4516
Коптски календар1595–1596
Етиопски календар1871–1872
Еврејски календар5639–5640
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1935–1936
 - Сачка ера1800–1801
 - Кали-југа4979–4980
Холоценски календар11879
Игбоански календар879–880
Ирански календар1257–1258
Исламски календар1296–1297
Јапонски календарМејџи 12
(明治12年)
Јавански календар1807–1808
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4212
Мингуо-календар33 пред Р. Кина
民前33年
Нанакшахи411
Тајландски сончев календар2421–2422
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
2005 или 1624 или 852
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
2006 или 1625 или 853

1879 (MDCCCLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1879 година од новата ера, 879. од вториот милениум, 79. од XIX век и последна од 1870-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]
Битка во Јужна Африка (1879)

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7387 и 7388 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6629 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5639 и 5640 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2632.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1879 година се протега во 4515 и 4516, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4575 и 4576 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2422. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1296 и 1297 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1879 на Ризницата ?