Лесја Украинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лесја Украинка
Lesya Ukrainka portrait.jpg
украинска писателка
Роден 25 февруари, 1871
Новоград Волински, Руска Империја, сега Украина
Починал 13 август, 1913
Сурами, Руска Империја, сега Грузија
Занимање Поет, писател.

Лесја Украинка (укр. Леся Українка) (25 февруари 187113 август 1913) е позната украинска писателка. Нејзиното вистинско име е Лариса Петривна Косач-Квитка (укр. Лариса Петрівна Косач-Квітка).

Родена е во Новоград-Волински (Новоград-Волинський), во тоа време во состав на Руската Империја. Нејзината мајка е Олга Драгоманова, украинска писателка позната под псевдонимот Олена Пчилка (Олена Пчілка)

Литературно Творештво[уреди | уреди извор]

Поезија:

  • «На крилах пісень» (1893)
  • «Думи і мрії» (1899)
  • «Відгуки» (1902)
  • «Contra spem spero» (1890)
  • «Невільничі пісні» (1895)

Драматургија:

  • «Одержима» (1901)
  • «Кассандра» (1907)
  • «У катакомбах» (1905)
  • «Лісова пісня» (1911)
  • «Камінний господар» (1912)

Ликот на Лесја Украинка[уреди | уреди извор]

Советска поштенска марка со ликот на Лесја Украинка

Во времето на СССР, ликот на Лесја Украинка е претставен на советските поштенски марки. Сега ликот на Лесја Украинка е претставен на украинската банкнота од 200 грн.

Врски[уреди | уреди извор]