Тарас Шевченко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тарас Шевченко
Taras Shevchenko bw.jpg
Тарас Шевченко во 1858 г.
Роден 9 март 1814
Моринци, Руска империја, сега Украина
Починал 10 март 1861
Санкт Петербург, Руска империја, сега Русија
Занимање Поет, Сликар.
Споменик на Тарас Шевченко во Скопје

Тарас Шевченко (украински Тарас Григорович Шевченко; 9 март 181410 март 1861) — познат украински писател.

Роден е во с. Моринци, Киевска губернија, во тоа време дел од Руската империја. Бил член на Братството на Кирил и Методиј. По обвинувањето во антидржавна дејност бил во затворен во Оренбург (1847-1857). Неговиот „Завет“ е преведен на голем број јазици, а на македонски го има преведено Блаже Конески. Тарас Шевченко е најголемата фигура во украинската книжевност.

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

Поезија:

 • „Кобзар“ (1840)
 • „Гайдамаки“ (1841)
 • „Гамалія“ (1844)
 • „Іван Гус“ („Єретик“) (1845)
 • „Наймичка“ (1845)
 • „Кавказ“ (1845)
 • „І мертвим, і живим...“ (1845)
 • „Заповіт“

Поеми:

 • «Княжна»
 • «Варнак»
 • «Іржавець»
 • «Чернець»
 • «Москалева криниця»

(сите 1847-1850)

Драматургија:

 • «Назар Стодоля»

Балади

 • «Причинна» (1837)
 • «Тополя» (1839)
 • «Утоплена» (1841)

Слики[уреди | уреди извор]

Серија на сликите «Живописна Україна» (1844)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]