1814

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1814 г.  во други календари
Грегоријански календар 1814
MDCCCXIV
Ab urbe condita 2567
Асирски календар 6564
Бахајски календар -30–-29
Бенгалски календар 1221
Берберски календар 2764
Будистички календар 2358
Бурмански календар 1176
Византиски календар 7322–7323
Еврејски календар 5574–5575
Ерменски календар 1263
ԹՎ ՌՄԿԳ
Етиопски календар 1806-1807
Игбоански календар 814–815
Ирански календар 1192–1193
Исламски календар 1229–1230
Јапонски календар Бунка 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 癸酉年月日
(4450/4510)
— до —
甲戌年月日
(4451/4511)
Коптски календар 1530–1531
Корејски календар 4147
Календар Мингуо 98 пред РК
民前98年
Селевкидски календар 2125–2126
Тајландски сончев календар 2357
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1870–1871
 - Шака самват 1736–1737
 - Кали југа 4915–4916
Француски револуционерен календар XXIIXXIII
22–23
Холоценски календар 11814
Џуче-календар нема (пред 1912)

1814 (MDCCCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1814. година од новата ера, 814. од вториот милениум, 14. од 19 век и петта од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7322 и 7323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5574 и 5575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2567.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1814. година се протега во 4450 и 4451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4510 и 4511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2357. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1229 и 1230 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • odejki najdol skapocen kame i go zedol

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]