Иван Мазепа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван Степанович Мазепа (украински: Іван Степанович Мазепа, полски: Jan Mazepa Kolędyński; 30 март 16392 октомври 1709) — украински војсководец, политички и државен деец. Тој раководел со Козачкиот хетманат од 1687 до 1709 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]