Дански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дански
dansk
Изговор данск
Застапен во Данска, Фарски Острови, Гренланд, Исланд, Германија (Јужен Шлезвиг)
Говорници Околу 6 милиони  
Јазично семејство
Индоевропско
Писмо Данска латиница
Статус
Службен во Данска Данска
Гренланд Гренланд
Фарски Острови Фарски Острови
Европска Унија Европска Унија
Нордиски Совет
Регулативен орган Dansk Sprognævn (Дански јазичен одбор)
Јазични кодови
ISO 639-1 da
ISO 639-2 dan
ISO 639-3 dan
Дански јазик
Писмо латиница
Пример Прв член од „Декларацијата за човекови права“
Текст Alle mennesker er født frie og lige i værdighed og rettigheder. De er udstyret med fornuft og samvittighed, og de bør handle mod hverandre i en broderskabets ånd.
Македонски Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
Портал: Јазици

Данскиот јазик е еден од северните германски јазици (или скандинавски јазици), подгрупа на германската гранка на индоевропските јазици. Го зборуваат околу 6 милиони луѓе, главно во Данска, а го зборуваат и 50.000 Данци во северните делови на Шлезвиг-Холштајн во Германија, кадешто има статус на малцински јазик. Данскиот јазик е исто така официјален јазик и задолжителен училишен предмет во данските територии на Гренланд и Фарските Острови, коишто сега имаат ограничена самостојност. Во Исланд и Фарските Острови, данскиот, покрај англискиот, е задолжителен странски јазик во училиштата. Во Северна и Јужна Америка, постојат данско-јазични заедници во Аргентина, САД и Канада.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]