Список на острови во Фарските Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Острови на Фарските Острови
Oyggjar í Føroyum
Бајнисвер, Сувурој
Географија
МестоНорвешко Море, Атлантски Океан
Координати62°00′N 06°47′W / 62.000° СГШ; 6.783° ЗГД / 62.000; -6.783
АрхипелагФарски Острови
Вкупно острови18
Поголеми островиСтрејмој, Естурој, Воар, Сувурој
Површина1.399 км2
Највисоко издигнување882 м
Највисока точкаСлатаратиндур
Управување
Најголема населбаТорсхавн (pop. 12393)
Демографија
Население50.235 (2017)
Густина36 /km2 (93 /sq mi)
Етнички групиФарци,
Данци

Ова е список на острови во состав на Фарските Острови. Архипелагот се состои од 18 острови, од кои единствено ненаселен е Лујтла Дујмун. Освен нив, постојат и неколку помали острови и карпести островчиња.

Остров Изворно име Површина
(км²)[1]
Население
(2017)[2]
Густина
(на км²)
Поголеми нас. места Област
Стрејмој Streymoy 373,5 23.693 63,4 Торсхавн и Вестмана Стрејмој
Естурој Eysturoy 286,3 11.168 39 Фуглагјердур и Рунавик Естурој
Воар Vágar 177,6 3.192 18 Мидвоавур и Сервоавур Воар
Сувурој Suðuroy 166,0 4.607 27,7 Тверојри и Воавур Сувурој
Сандој Sandoy 112,1 1.237 11 Сандур Сандој
Борој Borðoy 95,0 5.149 54,2 Клаксвујк Норојар
Вијој Viðoy 41,0 594 14,5 Вијараји Норојар
Куној Kunoy 35,5 138 3,9 Куној Норојар
Калсој Kalsoy 30,9 79 2,6 Микладалур и Хусар Норојар
Свујној Svínoy 27,4 29 1,1 Свујној Норојар
Фуглој Fugloy 11,0 41 3,7 Чирча Норојар
Ноулсој Nólsoy 10,3 223 21,7 Ноулсој Стрејмој
Мичинес Mykines 10,3 16 1,6 Мичинес Воар
Скувој Skúvoy 10,0 32 3,2 Скувој Сандој
Хестур Hestur 6,1 26 4,3 Хестур Стрејмој
Стоура Дујмун Stóra Dímun 2,7 10 3,7 Дујмун Сандој
Колтур Koltur 2,5 1 0,4 Колтур Стрејмој
Лујтла Дујмун Lítla Dímun 0,8 0 0 Сувурој
Вкупно 1,396 50,235 36

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistics Faroe Islands, Faroe Islands in figures 2012, Argir 2012, ISSN 1603-8479, S. 7 (PDF)
  2. Επίσημη εκτίμηση